Słupy 24 IX 2016

Autor: Karol

LICZBA MIEJSC JEST NIEOGRANICZONA

ZAPISY POTRWAJĄ DO 19. WRZEŚNIA

Tak zapowiedziano i wszystkie konsekwencje trzeba było przyjąć. A jak zakończyć się może wycieczka zareklamowana w powyższy sposób...? Zanim jednak się zakończyła, trzeba nam było jechać i z niepokojem oczekiwać na reakcję współpasażerów widzących grupę 128 (bagatela!) osób wysiadających na stacji w Starczowie.

– Oni mają nierówno pod sufitem…

Nierówno było na pewno – spod stóp osuwał nam się pociąg. (Stacja Starczów zlokalizowana jest w miejscu, gdzie trasa na Międzylesie bierze spory zakręt w prawo; aby przeciwdziałać sile odśrodkowej, tory są ustawione pod kątem, jak na welodromie; wysiadając czuliśmy ciążenie…).

Postronni mogliby uznać, że Werka ma Filipa w nosie, ale Filip Werkę niezupełnie… (fot. Myśliwy)

Nowa dekada TKT została zainaugurowana. Z tej okazji przyjechało 65 debiutantów, zastęp emerytów, weteranów i szaraczków, a nawet prof. $liwka (świętujący 5. rocznicę otrzymania koszulki, 5. rocznicę wprowadzenia koszulek w ogóle i 5 lat swojej nieobecności na wyjazdach – dalej nie zapunktował na swoje weteraństwo). Wysiedliśmy z ciuchci i od razu oczarował nas minimalizm krajobrazu: stacja pośrodku niczego. Nie zwlekając, zakrężyliśmy, Myśliwy potwierdził nowy rekord liczebności i przeszliśmy nad tym faktem do ceremonii. Natenczas czerwień przywdziało czterech drugoklasistów: Ania F., Ola G., Marta P. i Karol K., co niniejszym powiększyło liczbę tych, którzy chodzą w krótkim rękawie do 100. Liczba niebagatelna; to pewien przełom, kamień czy też słup milowy. Dlatego cel wyjazdu został dobrze przemyślany – słupy graniczne dawnej kasztelanii nysko-otmuchowskiej (tzw. granica św. Jana), czyli okolice Ziębic.

Najszczersza ceremonia koszulkowa w historii - w polu (fot. Myśliwy)
Wesołe jest życie staruszka (fot. Myśliwy)

Atrakcji było w bród: zajadanie się surową kukurydzą, brodzenie w trawie wysokiej, tarzanie się w trawie niskiej, toczenie bel słomy, a przede wszystkim podziwianie piękna sielskiego krajobrazu – owych pól malowanych zbożem rozmaitem (co? przecież już skosili…), piękna polskiej wsi (dzieci, widziałyście kiedy gęsi?), krów (a krowy?) i wiejskich, dożynkowych zwyczajów (oto pan i pani w całości utoczeni ze słomy! Niesamowite…).

Prawdziwą wiśniówką na torcie był wykład profa Ojca i jego pomocników nt. owej sławnej granicy św. Jana. Tak zaostrzył nam apetyty, że czym prędzej ruszyliśmy na szukanie kamieni z wyrytymi iksem, laską pasterską i napisami TMI / SCI / IOCHIS. Błądziliśmy po polach, dopuszczając do siebie niepewności z rodzaju: czy wejść na ambonę, czy doznać rozkoszy kosztowania gruszek – jabłek ziemi Henrykowskiej; mimo nieznośnie pofałdowanego terenu dzielnie zapominaliśmy o trudach wspinaczki górskiej i przekonywaliśmy się nawzajem: tak, tak jest lepiej – rzeczy przyziemne trzymają przy ziemi; co da nam bujanie w obłokach? A gdy utrudzeni wędrówką zobaczyliśmy upragniony głaz – monolit, w dwóch metrach wysokości zamykający osiemset lat historii, każdy chciał wykrzyknąć za Martą Olszewską: czy to jest ten kamień? zaraz pognać z odpowiedzią: tak, to jest ten kamień – cel naszej wędrówki i obiekt naszych wzdychań.

Ktoś zaorał trójkowy korytarz (fot. Julka Retro)
„A ty byś pewnie chciała na sianie…” (fot. Julka Retro)
Geneza płatków kukurydzianych z mlekiem (fot. Emma)

Ale wędrówka nasza wrześniowa nie zamknęła się w poszukiwaniu historii na ugorach – dzięki niech będą Jędrzejowi, że otworzył nas na technikę i nowoczesność. Niezapomniana była sesja zdjęciowa wykonana z drona – niczym orła szybującego nad ludzkością. Pod jego czujnym, rybim okiem mogliśmy się zjednoczyć i utworzyć iksa oraz pasterską laskę; przeszło sto trzydzieści osób, niczym mrówki pośród sianokosów. I już, z rozpromienionym obliczem, mogliśmy zdążać na stację w Ziębicach i kierować swe myśli i tęskne spojrzenia ku domowi. Albowiem, jakkolwiek idiotyczny wyjazd by się nie nadarzył, zawsze można zeń powrócić i dalej żywić nadzieję, że nadarzą się następne.

Karol
Przejmujemy ten dworzec (fot. Emma)